Türkçe Yama Nasıl Kurulur?

Türkçe yamaların kurulumları oyundan oyuna yamadan yamaya değişmektedir. Son zamanlarda yamaların çoğunda otomatik kurulum dosyaları olsa da hala bir çok yama otomatik kuruluma sahip değil.

Not: Bu yöntemler oyunlar için anlatılmıştır. Yinede bu yöntemleri Türkçe program yamaları içinde deneyebilirsiniz.

Yama kurulumu yapabilmek için uygulamanın konumu(kurulu olduğu klasör, dizini) gerekli olabilir. Uygulamanın konumunu bilmiyorsanız öğrenmek kolaydır.

Uygulamanın Konumu Nasıl Öğrenilir?

Öğrenmek istediğiniz uygulamanın kısayoluna sağ tıklayın → özelliklere girin → Dosya Konumunu Aç butonuna tıklayın. Windows sizi uygulamanın bulunduğu klasöre götürecektir. Bazı uygulamalarda götürülen klasör uygulamanın ana klasörü olmayabilir. Bu klasöre kurulum yaptığınızda yükleme başarısız olduysa bir üst klasörü deneyebilirsiniz.

Steam'de Uygulamanın Konumu Nasıl Öğrenilir?

Eğer uygulamanız Steam üzerinden kurulduysa yukardaki yöntem işe yaramayacaktır. Steam'de uygulamanın konumunu öğrenmek için Steam kütüphanesine gidin.

Konumunu öğrenmek istediğiniz uygulamaya sağ tıklayın ve özelliklere girin.


Yerel Dosyalara girin

Yerel Dosyalara Gözat butonuna tıklayın

Açılan klasör uygulamanın konumudur.

Dosyayı RAR Arşivinden Çıkarmak

Eğer dosya arşivlenmiş ise ve arşiv ZIP türünde değilse programa ihtiyacanız olabilir. Eğer arşiv ZIP türündeyse zaten Windows'da ZIP dosyaları açılmaktadır.

Dosyayı RAR arşivinden çıkarmak için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

WinRAR

RAR dosyasına sağ tıklayarak dosya menüsünü açın ardından Buraya Çıkart'a tıklayın.

Buraya Çıkart parçası yoksa ya da dosyayı çıkarırken hata alıyorsanız; Dosyayı RAR arşivinden çıkarmak için WinRAR programına ihtiyacanız var. Eğer WinRAR programına sahip olduğunuz halde RAR dosyalarını çıkarmakta sorun yaşıyorsanız WinRAR'ın son sürümünü yüklemeyi denemelisiniz. WinRAR'ın Türkçe son sürümünü aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

http://www.rarlab.com/download.htm

7Z Arşivini Çıkarmak

Dosyayı 7z arşivinden çıkarmak için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

7z

7z dosyasına sağ tıklayarak dosya menüsünü açın → 7-Zip parçasının üzerine gidip yan menünün açılmasını bekleyin → yan menüden Burada çıkart'a tıklayın.

7z'de RAR ve ZIP gibi arşivleme türüdür. Bu dosyayı WinRAR'da açabiliyor olsa da bazen WinRAR sıkıntı çıkarabilmektedir. Bu yüzden 7-Zip programını yüklemenizi öneririm. Programı aşağıdaki linkten yükleyebilirsiniz.

http://www.7-zip.org/download.html

Yamayı arşivden çıkardıktan sonra kurulum dosyası var ise kurulumda ki yönergeleri takip ederek kurabilirsiniz. Eğer yoksa sadece yamanın dosyaları verilmişse bir kaç yöntem denemelisiniz.

  • Arşivden çıkan dosyaları kopyalayıp oyunun bulunduğu klasöre yapıştırın (bunu yapmadan önce değişecek olan dosyaların yedeğini almanızı öneririm) eğer yama İngilizce dosyalar düzenlenerek oluşturulmuş ise size dosyaların değiştirilip değiştirilemeyeceğini soracaktır, değişimi onaylayınız. Oyuna girip Türkçe olup olmadığına bakın değil ise ayarlarda Türkçe seçeneği var mı kontrol edin eğer yoksa alttaki yöntemi deneyin.
  • Eğer üstteki yöntemi uyguladığınız halde oyun Türkçe olmamış ise yamadan çıkan dosyanın adını oyunun bulunduğu klasörde aratın örneğin yama dosyasının adı english.gxt olsun bunu oyunun klasöründe aratın eğer dosyayı bulamazsa yama sahte olabilir, oyununuz Rusça ya da başka bir dilde olabilir. Eğer dosyayı bulduysanız dosyanın bulunduğu konumu açıp yama dosyasıyla oyunun dosyasını değiştirin. Oyunu tekrar kontrol edin yine Türkçe olmamış ise alttaki yöntemi deneyin.
  • Üstteki yöntemde işe yaramadıysa muhtemelen oyunun dili yamanın çevirilmiş olduğu dilden farklıdır. Örneğin çevirmen oyunu İngilizce'den çevirmiştir ama siz Rusça oyuna yamayı kurmaya çalışıyorsunuzdur. Bu durumda yapmanız gereken Rusça dil dosyalarını bulmaktır. Bulmak için önce language gibi dil dosyalarının var olabileceği klasörleri arayın eğer yok ise oyun klasörü içinde russian, ru gibi dil ile ilgili aramalar yapın eğer sonuç olumsuzsa yama dosyanın adını kontrol edin eğer yama dosyasında ön ek olarak dilin adı ya da kısaltması kullanılmışsa o kısaltmayı silerek dosyayı tekrar arayın. Örneğin yama dosyanın adı en_house ise _house ya da ru_house gibi aramalar yapın.
  • Eğer yukardaki yöntemde işe yaramamış ise sizin oyununuzun sürümü ile yamanın çevrilmiş olduğu oyunun sürümü farklı olabilir. Sürüm konusunda emin değilseniz yamayı indirdiğiniz yer ile ya da çevirmen ile iletişime geçin. Eğer yamayı bizim sitemizden indirdiyseniz lütfen yorum olarak yama sayfasında sorununuzu belirtiniz.

Eğer yama kurulum dosyasına sahip olduğu halde yama çalışmıyor ise kurulum dosyası yönetici haklarına ihtiyaç duyuyor olabilir bu durumda kurulum dosyasını yönetici olarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz. Kurulum dosyası işletim sisteminizi desteklemiyor olabilir bu durumda eski bir işletim sisteminde yamayı kurmayı deneyebilirsiniz. Eğer işletim sisteminizin desteklediğini düşünüyorsanız masaüstünde boş bir klasör oluşturarak yamayı oraya kurun ve üstteki yöntemleri deneyin.