Türkçe Yama Nasıl Kaldırılır?

Son çıkan Türkçe yamalarda genelde yamayı kaldırma yazılımı bulunur. Bu yazılım ile yamayı kolayca kaldırabilirsiniz ama bu yazılım yoksa biraz uğraşmanız gerekebilir. Yamayı kaldırmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Not: Bu yöntemler oyunlar için anlatılmıştır. Yinede bu yöntemleri program yamaları içinde deneyebilirsiniz.

  • Eğer yamayı kurmadan önce oyunun orijinal dosyalarını yedeklediyseniz bu yedekleri yama dosyalarıyla değiştirin.
  • Yama yüklenmemiş oyunun dosyalarını alıp yama dosyaları ile değiştirin.
  • Oyunun onarım yazılımı var ise onarım yazılımını çalıştırın. Bu yazılıma Denetim Masası → Program Ekle veya Kaldır'dan ulaşabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki yöntemler işe yaramıyorsa ya da bunları yapma imkanınız yoksa oyunu yeniden kurmalısınız . Bu durumda oynadığınız bölemler, ayarlarınız silinecektir eğer oyunu kaldırmadan önce kayıt dosyalarını yedeklerseniz bu durumdan kurtulabilirsiniz. Nasıl yedekleyeceğiniz aşağıda anlatılmıştır.

Kayıtlı Oyunlar (save game) Nasıl Yedeklenir?

Kayıtlı oyunları yedeklemek çok basittir tek yapmanız gereken kayıt dosyalarının tutulduğu yeri bulup bunları kopyalamaktır. Kayıtlı oyunları bulmak için PcGamingWiki'yi kullanabilirsiniz. Bu sitede kayıt dosyalarını yedeklemek istediğiniz oyunu bulduktan sonra oyun maddesinin içinde Save game data location bölümünü bulunuz.

pcgamingwiki

Bu bölümde kayıt dosyasının nerde olduğu yazmaktadır. Yazan yere gidip kayıt dosyaları kopyalayın.

Yedeği aldıktan sonra oyunu kaldırıp yeniden kurabilirsiniz. Oyunu kurduktan sonra oyuna girip kayıtlı oyun dosyalarını oluşturmasını sağlayın oyun dosyaları oluşturduktan sonra aldığınız yedekleri kayıtlı oyunun bulunduğu klasöre atın.

 

Eğer Türkçe yamayı oyunun bazı bölümlerini oynarken sorun (çökme, kapanma gibi) çıkarttığı için kaldırmak istiyorsanız geçici bir çözüm uygulayabilirsiniz. Eğer oyununuzda yama dili dışında başka bir dil varsa (Fransızca, İspanyolca vs.) yamanın çökme yaptığı bölümde bu dillerden birine seçerek bölümü geçebilirsiniz bölümü geçtikten sonra tekrar oyun dilini Türkçe yapabilirsiniz. Böylece yamanın sorun çıkarttığı bölümü geçip oyununuza devam edebilirsiniz.

Dil-Değiş