Mass Effect Türkçe Yama

Kategori: Oyun Yamaları
Eklenme: 18 Aralık 2018
Değiştirme: 23 Ekim 2019

Dosya: ME TR YAMA.7z
İndirilme: 4.484 (Bugün: 0, Dün: 2)
Boyut: 833,30 MBİndirme işleminde sorun yaşıyorsanız tıklayınız.

Bu yama ile Mass Effect 1'i %91 oranında Türkçeleştirebilirsiniz.

Emeği Geçenler

Baş Çevirmenler

evilhuman
Proje Sorumlusu ve Düzenleme / Doğukan Kartal

Estelll
Umut Furkan Demirkol

Çeviriye Katkı Verenler:

cemilture
Cemil Türe

lennon54
(ve Teknik Yardım) / Sinan Saçoğlu

the Satanist

Türkçe Karakter Desteği

KarapathiaN
(ve Teknik Yardım) / Ömür Kantar
(Bu yamanın var olmasında büyük katkısı olduğu için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.)

Grimm
Burak

Test Ekibi

Fuat.Kamis
Fuat Kamış

Thrashh
Çağlar Subaşı

Nazife Kartal / İngilizce ve Türkçe Kontrol (Oyun Geneli)
Doğuş Kılıç / İngilizce Kontrol (Kodeksler)

Çevirmen Açıklaması

  • Mass Effect Türkçe Yama projemiz 1,5 yıllık bir işleyişin ardından bir süreliğine "beta" versiyon olarak sizlerle. ( Türkçe yama, geri bildirimleriniz ve bizim de kontrollerimizin ardından tam sürüm hâline getirilecek, %100 Türkçe olacak biçimde tamamlanacaktır. )
  • Beta versiyonda ana hikâyeye bağlı metinler %98 oranında Türkçe olarak yer alıyor. ( Eksik olan %2'lik kısım birkaç hatadan ötürü oyunda İngilizce olarak yer alıyor ama bu hata da sonraki sürümle birlikte giderilecek. )
  • Beta versiyonda bazı yan görevler, bazı ikincil kodeksler ve bazı gezegenlerin açıklamaları İngilizce olarak karşınıza çıkacak olsa da, sonraki sürümde bu açıklar kapatılacaktır. ( DLC bölümleri de dahil. )
  • Bu yama, oyunun Steam ve Origin platformlarıyla tam ve sorunsuz biçimde uyumludur.
  • Bu yamada dilimize özen gösterilmeye çalışıldı ve çok büyük oranda Türkçe kökenli sözcüklere yer verildi. Dilimize, batı dilleri, Farsça ve Arapça'dan geçen sözcükler zorunlu olunmadıkça kullanılmadı. Oyunda sayıları çok olmasa da, yine de bazı karakterler oldukça ağdalı bir dil kullandıkları için bu karakterler özelindeki konuşmalarda Türkçe kökene bağlı kalınma çabası zaman zaman sekteye uğradı. ( Dilimizi mükemmel kullanmadığımı yine de bu konuda elimden geldiği kadar dikkat etmeye çalıştığımı bilmenizi isterim. )
  • Oyun boyunca birçok diyalog içerisinde bazı terimlerin kısaltmaları ile karşılaşmanız mümkün olduğundan, hızlı yapılan konuşmalarda kısaltmalara bağlı kalındı, uzun süre ekranda kalan tümcelerde ise sözcüklerin kısaltmaları yerine açılımlarına yer verildi. Tabii ki yama dosyamızın içinde ek olarak bir terimler metni de bulunuyor ve isterseniz oyun deneyiminiz boyunca bu ek dosyadan da yararlanabilirsiniz.
  • Bu yama karakterlerin doğasına da bağlı kalınarak oluşturulduğundan, yer yer küfür ve espri içermektedir. ( Bu konuda herhangi bir sansür uygulamadığımızı belirtmek isterim. ) Espri ve küfürlerde karakterlerin söylediklerine en yakın sözcükler seçildi. Karakterlerin kullandığı deyimlerin dilimizde veya İngilizce'de kullanım alanları varsa, yamaya da öyle aktarıldı. Hem İngilizce hem de Türkçe'de kullanım alanı olmayan deyimler, - yani oyunun kendi dünyasına özel olan - günlük yaşamda kullandığımız konuşmalara uygun ve karakterin de söylemek istediği asıl şeye en yakın olacak biçimde çevrildi.

"Proje boyunca hiçbir konuda desteğini esirgemeyen DH Forum ailesine, olumlu veya olumsuz görüşlerini düzgünce dile getiren herkese teşekkürler.
Kimlerin eseri olduğunu belirtmeniz ümidiyle veya en azından kendi eserinizmiş gibi göstermeyerek, bu yamayı istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.
Lütfen 1,5 yıllık emeğimize saygılı olunuz."

Hassasiyetiniz için teşekkürler...
(Bu yamayı beğenip, beğenmeme takdiri tabii ki sizindir ve buna saygımız sonsuz.)

Kaynak: Donanımhaber Forum, evilhuman, https://goo.gl/BJ2o9u

Ekran Görüntüleri

Mass Effect Türkçe Yama 1. Ekran Görüntüsü
Mass Effect Türkçe Yama 2. Ekran Görüntüsü
Mass Effect Türkçe Yama 3. Ekran Görüntüsü
Mass Effect Türkçe Yama 5. Ekran Görüntüsü
Mass Effect Türkçe Yama 6. Ekran Görüntüsü

↑ İndirme Butonu Yukarda ↑